Цікаві завдання. Розвиток дрібної моторики. Вправи з папером
Розвиток дрібної моторики – один з найважливіших показників готовності малюка до шкільного навчання. Зазвичай, якщо у дитини добре розвинута дрібна моторика, вона завжди логічно міркує, в неї добре розвинута пам’ять, увага та зв’язне мовлення.
В дошкільному віці дуже важливою вважається саме підготовка до письма, а не саме навчання писати, і це повинно починатися задовго до шкільної парти. Батьки, які приділяють належну увагу певним вправам, різноманітним завданням, іграм, щодо розвитку дрібної моторики та координації рухів рук, вирішують відразу два питання: по-перше, вони непрямим чином починають впливати на загальний інтелектуальний розвиток малюка, по-друге, вони готують його до оволодіння навичкам письма, які в майбутньому обов’язково допоможуть уникнути різних проблем шкільного навчання.
З пальчиковою гімнастикою, як важливою складовою розвитку дрібної моторики у дошкільнят ми ознайомилися раніше. «Цікаві завдання. Розвиток дрібної моторики. Пальчикова гімнастика» .
Сьогодні я пропоную не менш цікаві вправи з папером. Ці ігри прості у виконанні, а папір та ножиці знайдуться у будь-якому будинку.
Вправи з папером
- Цей комплекс ігр допомагає регулювати м’язовий тонус дитини. Береться невеликий аркуш паперу, який легко мнеться (газета) і дорослим показується зразок, як цілком увібрати його в долоню, використовуючи пальці тільки однієї руки. Інша рука не допомагає! Потім те ж саме виконує дитина, спочатку однією рукою, потім іншою (на початкових етапах цієї гри можна використовувати дитячі носові хусточки), потім одночасно двома руками. Надалі з зім’ятих аркушів можна робити забавні фігурки для настільного театру, м’ячики для метання та ін.
- Якщо у дитини недостатній рівень сформованості дрібної моторики не дозволяє дитині вільно виконувати різні маніпуляції з ножицями, можна виконувати обривну аплікацію, вчити відривати від аркуша паперу шматочки різної форми, розміру і створювати з їх використанням силуети і форми різних предметів, тим самим, стимулюючи розвиток дрібної моторики, а значить й мовлення.
- Розвитку точних рухів руки допомагають плетіння килимків з паперових смуг, складання різних фігурок. Дуже важливо при цьому кілька разів, не поспішаючи, показати дитині послідовність дій.
Плетіння килимків і картинок з паперових смужок допомагає дитині розвивати вміння користуватися ножицями, розвиває фантазію, якщо візерунки і сюжет дитина придумує сама. Робити такі вироби самостійно дитина може приблизно з 6-7 років. За допомогою дорослих – з 4-5 років.
З паперових смужок можна плести килимки, переплітаючи смужки в шаховому порядку, з діагональним або з будь-яким іншим візерунком. Або картинки з якимось сюжетом.
Для виготовлення плетених килимків з паперових смужок потрібно:
- кольоровий папір (можна використовувати сторінки кольорових журналів та рекламних буклетів)
- ножиці,
- лінійка та олівець,
- клей
- Придумайте сюжет або візерунок, схематично намалюйте на аркуші в клітинку.
- З паперу одного кольору зробіть основу для килимка.
- Зробіть вертикальні розрізи. Дорослі можуть використовувати для цього канцелярський ніж. Дітям безпечніше скласти основу навпіл, зробити потрібну кількість розрізів ножицями на відстані 1 см один від одного, не доходячи до краю 1 см, а потім акуратно розправити основу.
- З паперу інших кольорів наріжте потрібну кількість смужок.
- Вплітати смужки в основу зручніше, починаючи зверху.
- Кінці смужок приклеїти до основи із зворотнього боку для того, щоб вони не зміщувалися.
- Приклеїти картинку на яскравий фон.
Ось ще декілька варіантів:
Плетеними картинками можна прикрасити листівку, блокнот, кришку скриньки або коробки, використовувати її в якості панно і т.д.
Приємної та корисної творчості!