ТИЖДЕНЬ ПСИХОЛОГІЇ

МУЗИКОТЕРАПІЯ

         Цілющі властивості музики відомі з давніх-давен. Єгипетські жерці ще кілька століть тому з допомогою музики лікували безпліддя та знеболювали пологи. Індійські лікарі супроводжували музикою лікування ран, отриманих на полях бою. Китайські цілителі, які вважали музику ледве не панацеєю, виписували музичні рецепти для впливу на різні органи. Давньогрецький філософ Піфагор створював мелодії, які зцілювали «пасивність душі, щоб вона не втрачала надію та не оплакувала себе» та мелодії, які позбавляли від гніву, люті, прищеплювали помірність у бажаннях. Пізніше Гіппократ застосовував музику для лікування безсоння та епілепсії. Музику використовували навіть в якості протиотрути при лікуванні зміїних укусів (Гален). На сьогодні музикотерапія у медицині та психології є цілим психокорекційним напрямком, який має два аспекти впливу: психосоматичний, тобто під дією якого здійснюється лікувальний вплив на функції організму та психотерапевтичний, у процесі якого під впливом музики відбувається корекція відхилень в особистісному розвитку, психоемоційній сфері.

     Організм людини, слухає музику, ніби підлаштовується під неї. В результаті піднімається настрій, працездатність, знижується больова чутливість, нормалізується сон, відновлюється стабільна частота серцебиття і дихання, нормалізуюється артеріальний тиск, полегшується встановлення контакту між людьми, підвищується тонус кори головного мозку, покращується обмін речовин, посилюється увага, зміцнюється імунна система.

     На сьогоднішній день відомо, що музика впливає на людину трьома чинниками.

–      Вібраційний чинник музики є стимулятором обмінних процесів на рівні клітини. Наукові дослідження свідчать, що, добираючи точну музичну вібрацію, можна стимулювати вироблення ферментів та гормонів.

  • Фізіологічний чинник музики здатний змінювати різні функції організму – дихальну, рухову, серцево-судинну.
  • Психологічний чинник через асоціативний зв’язок, медитацію та музичні образи може значно змінювати психічний стан людини.

       На найпростішому рівні, пожвавлюючи емоційну сферу людини, музика відновлює імунобіологічні процеси в її організмі. Адже при зниженні емоційного тонусу або за наявності негативних емоцій у людини знижується імунітет і вона часто хворіє.

     Емоції – це найбільш доступний рівень, до якого апелює музикотерапія. Дати раду своїм емоціям означає зрозуміти і прийняти себе. А це, в свою чергу, дає змогу розуміти і приймати найближчих – дитину, дружину, чоловіка, рідних. Стабілізація емоційної сфери допомагає людині налагодити взаємини, позбутися страхів, знайти своє місце в родині й серед колег, змінити ставлення до світу на позитивне.

     Так, музика (музична терапія) сприяє подоланню депресії, тривожності, стресу та зменшує хвилювання, покращує пам’ять, концентрацію уваги. І якщо ви ніколи раніше не слухали класичну музику, тоді вам варто змінити свої бачення і сприйняття класики.

     Музика Баха, Моцарта, Бетховена має антистресову дію.
До речі, фахівці вважають музику Моцарта феноменом у області впливу музики на живі організми – вона підвищує загальний тонус організму працездатність. Японці вважають, що музика Моцарта робить хліб запашнішим, а горілку саке – солодшою і ароматнішою. Цікавим фактом стало те, що музика Моцарта підвищувє розумові здібності, як y тих, хто любить Моцарта, так і y тих, кому вона не подобається.

     Якщо ви захоплюєтесь музикою, то для підтримання загального тонусу організму ви можете скласти свій музичний план дня.
Розпочинати свій день варто із сонат і концертів Антоніо Вівальні, серенади Шуберта – і ваша ранкова сонливість миттєво зникне.
Ввечері корисно слухати сюїту Грига «Пер Гюнт», «Сумний вальс» Сібеліуса, п’єси Чайковського.
Перед сном та при безсонні рекомендовано обирати музику, ритм якої трішки повільніший від частоти скорочення серця.

     Перед важливою зустріччю або серйозною розмовою, коли потрібно перебороти відчуття невпевненості, музикотерапевти рекомендують Баха. Музику Баха можна використовувати для зосередженості уваги і перед важливою розумовою працею.

  Що стосується важкої музики, тут описують досить багато неприємних ефектів. При частому прослуховуванні хард року знижується настрій, увага, часто виникає агресія. Однак, не всі люди реагують на цю музику однаково. Деякі, навпаки заспокоюються під її різкі звуки. Тож, незважаючи на певні аспекти, важку музику назвати цілющою теж можна.

     Сприйняття музики не вимагає попередньої підготовки і доступно дітям з раннього віку. З терапевтичної точки зору, музика має ряд переваг для розвитку дітей.

По-перше, заняття музичною терапією завжди позитивно емоційно забарвлені.

По-друге, музика стимулює пам’ять.

По-третє, діти можуть брати участь в створенні музики, що робить сильний мотивуючий дії для стимулювання додаткових зусиль.

По-четверте, музична терапія сприяє розвитку контролю емоційних реакцій.

     Музика є ефективним способом розвитку концентрації уваги людини, особливо це важливо для дітей яким важко реагувати на інші види стимуляції.Музична терапія може надавати заспокійливу дію, особливо, коли тривожність людини перешкоджає розвитку їх пізнавальної діяльності.

     Для дітей з різним темпераментом, відповідно, і музика підбирається різна. Неспокійним дітям, на думку медиків, підійде німецька або віденська музика з творів Шуберта, Моцарта, Гайдна.

А загальмованим дітям з поганим апетитом, що зазнають проблем з диханням, необхідно слухати  вальси з балетів Чайковського, твори Вівальді, маршові пісні.

     Неодноразово зазначалося, що значно сильніше впливають на дитину мелодії зі словами. Причому мова практично не має значення.

     Найбільшим збудливим впливом володіє музика Вагнера, оперети Оффенбаха, «Болеро» Равеля, «Весна священна» Стравінського, «Каприз № 24» Нікколо Паганіні. Ці мелодії можуть використовуватися в роботі з млявими дітьми.
Заспокійливу, врівноважувальну дію на нервову систему надають: «Пори року» Чайковського, «Місячна соната» Бетховена, фонограма співу птахів.

      Рекомендації:

  • Займайтеся музикою в будь-якому віці. Залучайте до цього дітей та рідних. Не важливо, чи станете ви віртуозом, головне це звучання музики і процес музикування.
  • Частіше слухайте музику. Навіть якщо вона звучить просто фоном у вашому оточенні, це вже позитивно впливає на роботу мозку. Вона знижує тривогу, поліпшує загальне самопочуття, нормалізує настрій.
  • Спробуйте під час прослуховування музики уявляти образи природи, тощо.
  • Якщо є бажання, спробуйте намалювати свої образи, уявлення під час прослуховування музики.

Оточіть себе гарними мелодіями, котрі радують вашу душу!

     Обов’язково поділіться своїми враженнями від проведеного експерименту у коментарях!

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *